Napjaink egyik legforróbb témája a sajtóban a koronavírus elleni oltás, amelytől sokan remélik, véget vethet az életünket fenekestől felforgató pandémiának. Nemrégiben Romániában is megkezdődött az oltási folyamat, elsőként az egészségügyi szakemberek körében. De azt, hogy a 2020-as év végén már hatékony oltásról beszélhetünk, nagyban köszönhető egy magyar származású kutatónak, Karikó Katalinnak.
A Magyarországon született, ma az Amerikai Egyesült Államokban élő biokémikus, a mainzi BioNTech biotechnológiai vállalat alelnöke, az mRNS oltások terén elért tudományos eredményeivel megalapozta a Covid-19 elleni rekordsebességgel kifejlesztett és legyártott oltásokat, így szabadalma alapján készülhetett el az első, klinikailag is bizonyítottan hatásos koronavírus ellen használatos oltóanyag.
A magyar tudós az elmúlt évtizedek során végzett kutatásai alkalmával rájött, hogy a különböző vírusfertőzések ellen védelmet nyújthat az emberbe injekciózott megfelelő, szintetikusan előállított mRNS is. A szintetikus mRNS alapján a sejtek elkészítik a testidegen vírusfehérje megfelelő szakaszát, majd arra reagálva azt az ellenanyagot, amivel a szervezet képes leküzdeni magát a vírust, ha találkozik vele. Ezzel a technológiával hozta létre 2020-ban a BioNTech az amerikai Pfizer céggel közösen a COVID-19-vakcinát.
Nobel-díjat érdemelne
A magyar biokémikus munkáját a szakmában ma számos elismert szaktekintély ünnepli, többek között Richard Dawkins evolúcióbiológus is, aki szerint Karikó egyenesen Nobel-díjat érdemel. Erről alkotott véleményét Dawkins Twitter-oldalán fejtette ki.
Egyébként a koronavírus-vakcinák alapjának tekinthető, úgynevezett hírvivő RNS-t (mRNS-t) Karikó kutatótársával, Drew Weismann-nal dolgozta ki, akik december 23-án együtt olttatták be magukat az Európa-szerte, így Romániában is alkalmazásra kerülő, a BioNTech és Pfizer cégek által közösen előállított vakcinával.